כל אמא דתית- חרדית, רוצה לחנך את ילדיה בדרך התורה והמצוות. ישנם דרכים רבות לתת חינוך תורני לילד. יש את החינוך הפורמלי של הילדים. צוותות החינוך בגן ובבתי הספר- עובדים קשה כדי לחנך את הילדים. אולם, יש את החינוך הבלתי פורמלי. חינוך זה נעשה בתנועות הנוער התורניות, בלקיחת הילדים לבתי הכנסת, ובאווירה בבית. כדי לתת לילד בתוך כותלי הבית אווירה חסידית תורנית, יש לנקוט באמצעים שונים.

אילו דברים יוצרים אווירה תורנית בבית?

כדי להשריש בילד את החינוך התורני- חסידי בצורה החזקה ביותר, צריך לעבוד על התת מודע של הילד. בכל משחק שהילד משחק, בספרים שהוא קורא, בתמונות ובתכנים שהוא צופה- נכנסים מסרים לתת מודע. ולכן, כאשר הילד משחקים במשחקים המבוססים על תכנים שהם על טהרת הקודש, קורא בסיפורי צדיקים, ובספרים שהאיורים בהם מראים אווירה תורנית, וצופה בתמונות, או ווידיאו עם תכנים טהורים- ייכנסו המסרים התורניים לתת מודע של הילד. דרך נוספת לתת אווירה יהודית תורנית לבית- היא באמצעות ציורי קיר.

איך מחדירים ערכים יהודיים תורניים באמצעות ציורי קיר?

הציור- מספר לנו סיפור. כדי שהחדרת הערכים התורניים דרך הסיפור תיעשה בצורה מוצלחת- יש ליצור קונספט לסיפור. עלינו להחליט אילו ערכים אנו רוצים להחדיר בציור. ולכן, אנו ננסח ציור לסיפור. כאשר אנו מתכננים מה הציור יראה- אנו מספרים סיפור. למשל: אפשר לצייר בקיר הסלון ציור של משפחה יושבת לשולחן השבת. בקיר אחר, אפשר לצייר אבא חסיד לומד עם ילדיו הקטנים תורה. הציור של הילד עם הכיפה והציצית עושה מצוות- מכניס את הילד לאווירה תורנית.

לכל אחד מחלקי הבית- מתאים ציור אחר.

לכל אחד מחלקי הבית- יש ייעוד אחר וערכים אחרים. לסלון- יש את הייעוד של המרכז המשפחתי. למטבח- יש את מקום הבישול של האוכל היהודי. ולכן, במטבח מתאים לצייר איורים הממחישים את הלכות הכשרות, ואיורים על הברכות שמברכים על המאכלים. בחדרי הילדים, כדאי לשלב בקיר איורים שונים. מומלץ לשלב ילדים משחקים יפה ביחד. איורים של עזרה ונתינה. מומלץ גם לשלב איור של ילד האומר מודה אני. ליד כיורים לנטילת ידיים, שמים ציורים של ילד וילדה נוטלים ידיים.

האם לצייר דיוקן של בני הבית?

לא מומלץ לשלב באיורים דיוקן של בני הבית. לפעמים, הילד מתחנך דווקא כאשר לומד "מה עושה האחר". לכן, בציור יהיו ילדים אחרים. אבל, כן מומלץ שסגנון הלבוש התורני של הילדים- יהיה לפי סגנון הלבוש של המשפחה. למשל: במשפחה של חסידי ויז'ניץ, הילדים בציור ילבשו את הכובעים המיוחדים של חסידי ויז'ניץ. במשפחה דתית לאומית- הילדים בציור יהיו עם כיפות סרוגות.

שיחה מהירה